W sobotę 14 sierpnia, czyli w przeddzień Święta Wojska Polskiego w Grajewie w tzw. „parku z czołgami” odbył się piknik historyczno-militarny. Jego głównym elementem było symboliczne odsłonięcie muralu powstałego na ścianie budynku Centrum Organizacji Pozarządowych. Treść muralu nawiązuje do 100. Rocznicy powstania 9 Pułku Strzelców Konnych, który stacjonował w Grajewie w latach 1924-1939.
Odsłonięcia muralu dokonali Burmistrz Miasta Grajewa – Dariusz Latarowski i dowódca GRH 9 PK – Grzegorz Marciniak. Krótki referat wprowadzający o historii 9 PSK wygłosił dr Tomasz Dudziński.
Odsłonięcie muralu było jednak tylko jedną z atrakcji zaplanowaną w ramach pikniku. Jego uczestnicy mieli także możliwość zapoznania się z wystawą plenerową „Barwa i tradycja 9 PSK” oraz obejrzenia filmu paradokumentalnego „Poznaj Pana po cholewie...”. Najmłodsi mieszkańcy skorzystali z licznych animacji tematycznych prowadzonych przez animatorów „Fabryki zabawy”, czy tzw. „dmuchańców”.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się też diorama Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9 PSK, na której było prezentowane umundurowanie, oporządzenie i uzbrojenie kawalerzystów z okresu II RP oraz namiot promocyjny Grajewskiej Izby Historycznej. Harcerze z Hufca „Biebrzańskiego” ZHP im. 9 PSK prowadzili miniquiz tematyczny o 9 PSK z symbolicznymi nagrodami dla dzieci i młodzieży.
Powstanie muralu i wystawy oraz organizacja pikniku była możliwa dzięki środkom pozyskanym przez nasze Towarzystwo w ramach dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach projektu „Mur, ale historia Wojska Polskiego”.
Mamy nadzieję, że powstały mural będzie kolejnym elementem przestrzeni miasta przypominającym w atrakcyjny sposób o chlubnej tradycji polskiego oręża oraz lokalnym dziedzictwie historycznym, którym byli kawalerzyści 9 Pułku Strzelców Konnych.